PREČO JESŤ OVOCIE A ZELENINU?

08.07.2010 16:32


Každý z nás vie, že dostatok vitamínov je v dnešnej uponáhľanej dobe nevyhnutnosťou. Je preto dôležité jesť dostatok ovocia a zeleniny, ktoré sú bohaté na mnoho druhov vitamínov. V tomto článku sa môžete dočítať ktorý vitamín vás naozaj ochráni pred mnohými nástrahami dnešnej modernej doby.
Naše zdravie ovplyvňuje výživa, životný štýl, spôsob myslenia a vlastne všetko, s čím sa v každodennom živote stretávame. V posledných rokoch sa zvýšil záujem vedy, ale i laickej verejnosti o látky voľne sa vyskytujúce v prírode, medzi ktoré patrí aj rozsiahla a rozmanitá skupina rastlinných flavonoidov.

Flavonoidy sú prírodné látky polyfenolovej povahy, ktoré sa v malých množstvách nachádzajú v ovocí, zelenine, v kvetoch, v čaji…, v potravinách, ktoré denne prijímame. Klinické a experimentálne sledovania ukázali, že flavonoidy majú obrovské spektrum prospešných vlastností –antimutagénne, protivírusové, protizápalové, protionkologické, antidiabetické, antialergické, antiaretosklerotické, hepatoprotektívne, antiastmatické a iné účinky. Chránia bunky pred toxickým poškodením škodlivých látok z vonkajšieho prostredia, ale aj proti tým, ktoré sa tvoria v tele(napr. pri nesprávnej životospráve, vedľajšie negatívne účinky liekov, pri strese…). Obnovujú prirodzený stav buniek, brzdia degeneratívne procesy ochranou proti následkom oxidačného stresu. Podľa posledných výskumov sú dokonca schopné chrániť aj DNA pred poškodením superoxidmi. Blahodárne účinky flavonoidov tak súvisia predovšetkým so zachytávaním voľných radikálov a udržiavaním rovnováhy. Treba podotknúť, že medzi jednotlivými skupinami flavonoidov a v závislosti od technologického postupu ich výroby sú medzi nimi priepastné rozdiely v účinkoch. Nie je jednoduché vyrobiť látky, ktoré si aj po izolácii a spätnom príjme organizmom zachovávajú pôvodné vlastnosti alebo veľkú z nich prevažne stratia. Flavonoidy sú produkty sekundárneho metabolizmu rastlín. Známe sú ich funkcie –pigmentácia, ochrana pred žiarením, vírusmi, či mikroorganizmami. Prakticky nemajú žiadne vedľajšie účinky. Z dostupných vedeckých bádaní vieme, že sa bez problémov metabolizujú a osvojujú organizmom. Prípadné prebytky a ľahko vylúčia prirodzeným spôsobom. Plnia podpornú funkciu pri liečbe ochorení, bežne sa predpisujú, alebo doporučujú ako antioxidanty.

 Antioxidanty zohrávajú nesmierne dôležitú úlohu. Pri dostatočnom príjme dokážu odľahčiť imunitný systém tým, že napomáhajú organizmu zbavovať sa toxických látok, ktoré ťažko poškodzujú bunky, tkanivá, nervový systém apod. Podstatný je potom fakt, že menej zaťažený imunitný systém sa dokáže lepšie vysporiadať s rôznymi ochoreniami. Náš zdravotný stav je na ňom bezprostredne závislý. Tým dáme organizmu šancu na samoliečbu.

Aj vedecké práce a moderná medicína došli k záveru, že flavonoidy v kombinácii s ostatnými bežnými stravnými látkami antioxidačnej povahy sú schopné zamedziť vzniku niektorých typov nádorových ochorení, genotoxického účinku tvrdého žiarenia, negatívnych vplyvov extrémnych klimatických podmienok, majú dôležitú úlohu pri arterioskleróze, osteoartritíde, môžu byť podpornou súčasťou liečiv AIDS, onkologických a neurodegeneratívnych ochorení typu Parkinsonovej a Alhzheimerovej choroby. Vyššie opísané účinky majú výrazný vplyv na dlhovekosť a výrazne vplývajú na celkovú kvalitu života.